Forum Flipperowe

Pełna wersja: Oscyloskop
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jakie minimalne parametry powinien mieć oscyloskop do napraw flipperów ?Cyfrowy czy analogowy?Mam zamiar kupić używkę a może lepiej chińska nówka?Jakie modele polecacie?
Minimum dwukanałowy, pasmo do minimum 20 MHz. Analogowy czy cyfrowy to już Twój wybór. Ja brałbym najnowocześniejszy z dostępnych. Istotne jest wyposażenie w końcówki pomiarowe - im więcej tym lepiej.
Ja polecam jednak cyfrowy, np. Rigol, w wielu modelach masz rozbudowane funkcje matematyczne, wyzwalanie i dekodowanie protokołów, historie pomiaru, zapis do pliku, etc. Do flipperów to będziesz go raczej rzadko używał bo jest nieporęczny (końcówka pomiarowa powinna być krótka), a często trzeba dokonywać pomiarów w maszynie. W niektórych przypadkach jest jednak niezastąpiony. Wszystko zależy od budżetu, jak jest niewielki to można trafić coś fajnego z zapasów wojskowych (raczej analogowe), przy większym budżecie bierz jak Wizard radzi.
Jeżeli jeszcze nie masz to na początek możesz zacząć nie od oscyloskopu ale analizatora stanów logicznych np 8-kanałowy analizator Saleae.
Koszt niewielki (chińskie klony na Allegro kosztują od 35PLN) a użyteczność jest bardzo duża.

Jeżeli chodzi o oscyloskop to oferta używek na Allego jest raczej marna, albo starocie nie warte zachodu albo cena nieadekwatna do możliwości.

Osobiście używam dwóch:
- analogowego z pamięcią LG OS3060 - tego lubię najbardziej
i
- cyfrowego RIGOL DS2072

Z niższej półki dobrą opinie mają Rigole z serii DS1xxx np. 4-kanałowy DS1054Z
dodatkowo można go zhakować na wersję 100 MHz.

Pozdrawiam
JarekC
Wielkie dzięki za podpowiedzi.Na spokojnie muszę pooglądać co można kupić za rozsądną kasę.
Do czego on się przydaje?? Do naprawy płytek???
Jeśli nie wiesz, do czego on się przydaje, to dla Ciebie będzie on bezużyteczny.
Je nie chcę kupić, tylko pytam z ciekawości
To taki " oscyloskop" ale tylko dla sygnałów cyfrowych.
Rejestruje przebieg sygnału ale rozpoznaje tylko stany logiczne 0 i 1.

JarekC
JarekC.DIY napisał(a):To taki " oscyloskop" ale tylko dla sygnałów cyfrowych.
Rejestruje przebieg sygnału ale rozpoznaje tylko stany logiczne 0 i 1.

JarekC
Dzięki
mucha napisał(a):Je nie chcę kupić, tylko pytam z ciekawości
Przepraszam, może to zabrzmiało nieuprzejmie. Oscyloskop i w pewnym zakresie również analizator stanów logicznych to istne laboratoria pomiarowe. Nie da się w kilku zdaniach opisać sposobów ich zastosowania. Enigmatyczne stwierdzenie kolegi, że rejestruje przebieg sygnału ale rozpoznaje tylko stany logiczne 0 i 1 wyjaśnia niewiele albo nic komuś, kto być może nie wie, jakim poziomom napięcia one odpowiadają i jak taki analizator (oraz oscyloskop) to pokazuje i jak to właściwe odczytać oraz czy te poziomy mieszczą się we właściwym zakresie a impulsy są w odpowiedniej sekwencji do serii innych impulsów, czy zbocze narastające (lub opadające) pokrywa się z odpowiednim zboczem innego impulsu itp itd.
Nie próbuję się ty popisywać wiedzą, chcę jedynie pokazać złożoność zagadnienia pomiarów oscyloskopem. Bez dogłębnego zrozumienia działania całego mierzonego układu elektronicznego patrzenie w ekran oscyloskopu niczego nie rozwiąże, czego doświadczyłem na własnej skórze, latami ucząc się go używać.
Pinball Wizard napisał(a):Bez dogłębnego zrozumienia działania całego mierzonego układu elektronicznego patrzenie w ekran oscyloskopu niczego nie rozwiąże, czego doświadczyłem na własnej skórze, latami ucząc się go używać.
I z tego zdaję sobie sprawę że sprzęt to jedno a wiedza to drugie.Ja uczyłem się kiedyś elektroniki na telewizorach Rubin czy Neptun i schematy tych odbiorników miały zaznaczone kilkanaście ważnych punktów z obrazem sygnału jak powinien prawidłowo wyglądać.Układy logiczne to całkiem inna bajka.Mam teraz dużo czasu na naukę,oscyloskopy nie są tak drogie jak kiedyś(zawsze chciałem go mieć ;-) ).Może znacie jakieś dobre książki na ten temat?
Tester - sonda logiczna to już chyba, nie taka jazda bez trzymanki jak z oscyloskpoem ?? Jeżeli ktoś z grona ekspertów znalazłby czas jak sprawdzać tym urządzeniem układy byłbym wdzięczny.



Przepraszam York za wcinanie się w temat Smile
Witam.
Ja również przepraszam że się wetnę w temat ale jeśli by kolega szukał oscyloskopu to na chwilę obecną posiadam jakieś 15szt. takich wynalazków jak na załączonym zdjęciu w cenie 80zł za sztukę.(jest jeszcze kilka z serii KR...) Cena jest taka ponieważ w każdym jest coś do naprawy,niektóre tylko się załączają i świecą kontrolki,niektóre mają skopaną podstawę czasu (świeci tylko kropka na lampie),itp... itd..
Są to osc. dwu kanałowe 2 x 20-25MHz dosyć duże polskie klamoty.
Temat oscyloskopów jest po to by każdy kto ma coś do powiedzenia w tej materii zabierał głos.Proszę nie przepraszać.Cena super tylko ja... wolę naprawiać flippery :-) .No i te gabaryty.