Forum Flipperowe

Pełna wersja: 74LS240 mogę zastąpić 74HCT240 ??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nie działają w T2 przyciski menu w drzwiczkach, problem na pewno na płycie, wymienione u16, u17, u18, u19, zostało jeszcze u15 ale nie mam pod ręką LS tylko HCT
Możesz.
Dziękuję

EDIT

wymieniony, ale niestety dalej to samo :/
Pewno wylana bateria? Musisz "przedzwonić" wszystkie połączenia układów LM339 zgodnie ze schematem. Bywa, wcale nie rzadko, że kwas przeżarł ścieżki. U mnie ostatnio okazało się konieczne wylutowanie złączki direct switches i przemycie płytki pod nią.
Wczoraj kilka godzin siedziałem sprawdzając ścieżki, zapewne ktoraś mi umknęła bo innej możliwości nie ma.
Jeżeli nie działają wszystkie Direct Switch to sprawdź czy jest poprawne połączenie pomiędzy:
U15 pin1
U15 Pin19
U9 Pin50

JarekC
Najpierw sprawdź napięcie odniesienia +5 V na nóżkach 4, 6, 8 i 10 układów LM339. Nie zapomnij sprawdzić ciągłości zasilania na nóżkach 3 (+12 V) i 12 (GND). Potem sprawdź to, co sugeruje JarekC.DIY. Gdy nie znajdziesz błędu zacznij analizować sieć RCD na nóżkach 5, 7, 9 i 11. Nie istnieje uniwersalna i prosta recepta na usunięcie tej usterki. Trzeba sporo wysiłku.
Ok, dziękuję za wskazówki.
4,9V-5V mam na nóżkach 4,6,8,10, GND jest na wszystkich, nie mam +12V na 3 nóżce na wszystkich LM339, ciągłość o której pisał Jarek jest.
Z power board nie wchodzi mi 12V Confusedhock:
EDIT
na power board w między czasie padł bezpiecznik F115, teraz na U18, 19 12V mam, na U16-17 nie ma.
Coraz bliżej rozwiązania zagadki :mrgreen:
Podpowiem Ci, że pewno uszkodzona jest b. wąska ściezka między U20/pin10 a U16/pin3. Jest to najczęstsza usterka powstała wskutek nieumiejętnej wymiany U20 (2803A) i stosowanie lutownicy do rynien. Zakładam, że płyta nie jest zniszczona od baterii.Pozdrawiam.
Dzisiaj jak wrócę do domu o normalnej porze, to sprawdzę Smile
Dzięki
EDIT

faktycznie nie było przejścia między U20/10 a U16/3, ścieżka naprawiona i już działają przyciski menu, ale żeby nie było za łatwo, nie działa wybijanie kuli :mrgreen: przejście między płytą, a "GUN" jest.
To, że jest przejście między jak piszesz"GUN" a płytą to jeszcze mało do poprawnego działania styku. Najpierw zobacz czy sa przejścia od nóżek 11 do 18 układu U20 do złącza J206,J207. Jeśli są to pomierz napięcia i powinny być ok. 11V. Tam są impulsy i najlepszy jest tester CMOS. Jesli ktoreś z napięć odbiega od od pozostałych to trzeba sprawdzić czy są umpulsy na wejściu U20- nóżki od 1do 8(napięcia ok 3V). Jeśli i tam też nie ma na którymś wejściu to najprawdopodobniej padnięty układ U14 (lub U20)który dosyć często uszkadza się wraz z U20. Ja osobiście stawiam na uszkodzone ścieżki pod U20.
Ok, dzisiaj wieczorem działam :-)
Dzięki
a jeszcze jedno pytanko, na U20 jakie napięcia mają być?? chodzi mi o pin od 1-9 bo nie mogę znaleźć, bo na pozostałych mam prawie 12V,
Tak jak napisałem wyżej. Oczywiście pin 9 to jest GND a piny 1-8 w pozycji Test switch ok. 2-3 V. To nie tak bardzo istotne, ważne aby nie były bliskie zera oraz nie wynosiły 5V.
Jeśli U20 jest w podstawce to wyjmij go i mierz 1-8 w podstawce.
Mam nadzieję, że na pin10 układu U20 jest 12V?
A wogóle to na test switch zobacz bo może przycisk Gun działa a uszkodzenie jest gdzie indziej.