Forum Flipperowe

Pełna wersja: TAF - Bookcase LED zamiast IR
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Jako że mam uszkodzony 4 optyczny switch w półce bibliotecznej i musiałem ją rozebrać (zresztą podstawa jest popękana mocno czyli do wymiany) postanowiłem popełnić pierwszego w życiu moda fliperowego Smile.
Chcę wymienić nadawcze diody IR na świecące jak na załączonym obrazku (koloru jeszcze nie wybralem myśle nad niebieskim bądź fioletowym). W związku z tym potrzebuje wymienić też diody odbiorcze na i tu pytanie czy taka fotodioda http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5121205859 będzie ok ? Jeżeli nie to poproszę o sugestie.

Oryginalny opis jest dosyc lakoniczny.
One way of customising your machine is to replace invisible infrared leds with regular leds. Colored or white leds are possible. This is a way to add extra light to dark parts of the playfield without adding extra strain on the system. On Williams/Bally machines however the black IR receiver will not work, these have to be replaced with clear type of receiver that detects visible light.
Radsson napisał(a):...koloru jeszcze nie wybralem myśle nad niebieskim bądź fioletowym). W związku z tym potrzebuje wymienić też diody odbiorcze na i tu pytanie czy taka fotodioda http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5121205859 będzie ok ?...
Będzie OK. Niebieski LED ma długość fali 450-500 nm czyli mieści się w zakresie tej fotodiody. Z fioletowym może być gorzej. Najlepszy był by LED zielony.
Czy mógłbym Cie jeszcze poprosić o wskazanie odpowiedniej diody nadawczej z oferty tego sklepu ponieważ chciałbym zamówić u jednego sprzedawcy. Dioda 5mm
http://allegro.pl/Shop.php/Show?id=55859...ory=185913
Radsson napisał(a):Czy mógłbym Cie jeszcze poprosić o wskazanie odpowiedniej diody nadawczej z oferty tego sklepu ponieważ chciałbym zamówić u jednego sprzedawcy. Dioda 5mm
http://allegro.pl/Shop.php/Show?id=55859...ory=185913
Z jego oferty jedynie ta http://allegro.pl/led-niebieska-5mm-5000...42741.html
Ale rozważ zakup w TME
zielona jasna niskoprofilowa http://www.tme.eu/pl/details/ww05g3sgq4-...20d8693351
zielona bardzo jasna http://www.tme.eu/pl/details/ww05c3sgq4-...20d8693351
i do tego fotodioda http://www.tme.eu/pl/details/vtp1220fbh/...e25e367fe0
Bardzo dziękuje ,że chciało Ci się szukać ale zamówiłem jednak z allegro bo wcześniej kliknalem juz ta fotodiode i poza tym kolor zielony rezerwuje sobie na Adamsowe bagno Wink.
Jeszcze jedno pytanie co do wlutowania to wyczytalem ,że polaryzacja w przypadku detektora jest obojętna.Czy to prawda ?Oraz jak jest z polaryzacją w przypadku wlutowywania diod nadawczych.
Radsson napisał(a):...że polaryzacja w przypadku detektora jest obojętna.Czy to prawda ?Oraz jak jest z polaryzacją w przypadku wlutowywania diod nadawczych.
NIE, to nie jest prawda. KAŻDA dioda jest elementem polarnym tzn, że inaczej zachowuje się przy przyłożeniu napięcia w kierunku przewodzenia a inaczej w kierunku zaporowym. Inaczej nie była by diodą.
:oops:
Czy ten znaczek dorysowany do kółka oznacza - ?
Radsson napisał(a):Czy ten znaczek dorysowany do kółka oznacza - ?
Symbol Q oznacza fototranzystor, ten "cycek" oznacza emiter (jedna z elektrod tranzystora - nie mylić z nadajnikiem podczerwieni). W obudowach bez "cycka" występuje ścięcie przy jednym z wyprowadzeń - ono wskazuje kolektor - drugą z elektrod tranzystora. Tranzystory mają zwykle trzy elektrody, ale w fototranzystorze elektrodę zwaną bazą zastępuje światło. Pojęcie "minus" może być bardzo mylące. W tym konkretnym przypadku kolektor jest połączony z plusem zasilania a emitery (te ze strzałką) "wysyłają" sygnał.
ekhm ten teges ... czy dobrze zrozumiałem ,że do cycka ma być podłączona anoda fotodiody odbiorczej ?
Radsson napisał(a):ekhm ten teges ... czy dobrze zrozumiałem ,że do cycka ma być podłączona anoda fotodiody odbiorczej ?
Odbiornikiem jest fototranzystor a nie fotodioda. Przyjrzyj się odbudowie fototranzystora - w jednym miejscu jest spłaszczona. Zresztą masz rysunek z opisem wyprowadzeń dotyczący fototranzystora, który Ci polecałem.
Ok już kumam.
Kupiłem tą przezroczystą fotodiodę

http://www.osram-os.com/Graphics/XPic8/0...203PFA.pdf

i w karcie technicznej nie ma opisu kolektor emiter tylko jest zaznaczona katoda dlatego w ten sposób pytam.

Czyli wlutuje nóżkę od okrągłej NIE ściętej strony do cycka.
Radsson napisał(a):Ok już kumam.
Kupiłem tą przezroczystą fotodiodę

http://www.osram-os.com/Graphics/XPic8/0...203PFA.pdf

i w karcie technicznej nie ma opisu kolektor emiter tylko jest zaznaczona katoda dlatego w ten sposób pytam.

Czyli wlutuje nóżkę od okrągłej NIE ściętej strony do cycka.
Z uporem maniaka próbuję Ci wytłumaczyć, że w maszynie są FOTOTRANZYSTORY a nie FOTODIODY!! Nie możesz wlutować fotodiody w miejsce fototranzystora, bo to nie zadziała!
hmmm ja kupowalem normalna diode podczerwieni zestaw emiter i odbiornik i wszystko dziala...
Może się nie zrozumieliśmy na początku.
Zdjęcie przedstawia płytkę na której znajdują się odbiorniki i myślałem, że właśnie w ich miejsce mam wlutować fotodiodę a nie fototranzystor. Sam poleciłeś mi fotodiode kilka postów wyżej i chyba na tym polega nieporozumienie, że ja błędnie założyłem, że na tej płytce mają być fotodiody.

Ale masz racje przepraszam zafiksowałem się na fotodiode.
Trzeba było prosto z mostu kupiłeś złą diodę Smile.

Maciek ale ja sobie wymyśliłem świecące opto czujniki.
Stron: 1 2 3