Naprawa playfield'u - jak zacząć?

awarie, problemy z działaniem flippera
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
namore

Naprawa playfield'u - jak zacząć?

Post autor: namore » 2019-05-29, 19:19

Cześć,
Jako że dopiero się uczę tego hobby, chciałem skorzystać z Waszego doświadczenia w naprawach uszkodzeń playfieldu. Jeden z poprzednich właścicieli PINBOTA, z niewiadomego mi powodu, usunął mylar z okolic centralnie umieszczonej na playfieldzie matrycy 5x5. Z tego powodu widoczne są w tej części playfieldu poważniejsze uszkodzenia grafiki.
Obrazek

Trafiłem na coś takiego (center overlay for pinbot): http://www.pinball.center/en/shop/pinba ... or-pin-bot
ale czytałem, że to jest pójście na łatwiznę a efekt nie wygląda dobrze.

Inna opcja to zlecenie renowacji playfieldu, ale to zapewne będzie kosztować fortunę :(

Czy zakładając że mam dobre chęci ale brak wiedzy: czy wg Was poradzę sobie z samodzielnym odtworzeniem grafiki i jej zabezpieczeniem (pewnie nowy mylar na tym fragmencie)? Gdzie mogę zacząć zbieranie wiedzy o tej naprawie, czy możecie mi coś doradzić?

judgedredd

Re: Naprawa playfield'u - jak zacząć?

Post autor: judgedredd » 2019-05-29, 19:39

namore pisze:Cześć,
Jako że dopiero się uczę tego hobby, chciałem skorzystać z Waszego doświadczenia w naprawach uszkodzeń playfieldu. Jeden z poprzednich właścicieli PINBOTA, z niewiadomego mi powodu, usunął mylar z okolic centralnie umieszczonej na playfieldzie matrycy 5x5. Z tego powodu widoczne są w tej części playfieldu poważniejsze uszkodzenia grafiki.
Obrazek

Trafiłem na coś takiego (center overlay for pinbot): http://www.pinball.center/en/shop/pinba ... or-pin-bot
ale czytałem, że to jest pójście na łatwiznę a efekt nie wygląda dobrze.

Inna opcja to zlecenie renowacji playfieldu, ale to zapewne będzie kosztować fortunę :(

Czy zakładając że mam dobre chęci ale brak wiedzy: czy wg Was poradzę sobie z samodzielnym odtworzeniem grafiki i jej zabezpieczeniem (pewnie nowy mylar na tym fragmencie)? Gdzie mogę zacząć zbieranie wiedzy o tej naprawie, czy możecie mi coś doradzić?

Najlepiej nalepką z grafiką. I na to jakiś większy wycięty playfild protector czy mylar.

Z malowaniem playfildu, to jest tak jak z smokami. Niby każdy wierzy żeĹ były w legendach, ale nikt tego nie widział.

Są co prawda takie specjalne pisaki akrylowe do drobnych retuszy ( sam mam, na alieexpres za ok 200zł).

Albo farby akrylowe plus pędzel-uszki.

Ale na 99% wyjdzie "masakra". Gdyż musiał byś mieć specjalne dobrane i przycięte do malowania arkusze.

Tak to się robiło z fliperami z lat 60-70. Gdzie playfild to były proste grafiki, na farbie olejnej. Podstawowa paleta kolorów, bez tysięcy odcieni i kombinacji.

Odradzam "malowanie".

A jak chcesz mieć playfild na perfect, to na Śląsku ponoć robią cuda z drukowaniem od nowa całych playfildów. Ale raczej do tego tytułu to się nie opłaci. Bo pewnie tysiąca to nie kosztuje. A ze trzy w górę.

Awatar użytkownika
Krzychu
Naprawiacz

Post autor: Krzychu » 2019-05-29, 20:04

Łatwiejszej naprawy sobie nie wyobrażam, no chyba ze jeden insert. Większość brakującego koloru to czarny i trochę szarości. Możesz pisakiem lub pędzelkiem jak wierzysz w smoki i masz trochę zdolności - odwiedź sklep dla artystów, farby createx bedą ok. Wcześniej przeczytaj wątek o renowacji Elviry. Nalepka to też dobry wybór tyle, że nie ufałbym pinballcenter i wolałbym zrobić samodzielnie: skan, poprawki w corelu, wydryk na folii samoprzylepnej, naklejenie, zabezpieczenie i gotowe.
Trzeci sposób to aerograf i arkusze wycięte na ploterze.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw

thomy

Post autor: thomy » 2019-05-29, 21:59

Wątku o Elvirze mu nie polecaj, bo to się nadaje do prokuratora.

Awatar użytkownika
Krzychu
Naprawiacz

Post autor: Krzychu » 2019-05-30, 06:17

Niech czyta - każdy nowicjusz w renowacji powinien znać ten wątek przed podjęciem jakichkolwiek prac.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw

Awatar użytkownika
namore

Post autor: namore » 2019-06-02, 13:40

Dzięki za rady, tak jak napisał Krzychu spróbuję pisakiem lub pędzelkiem. Oczywiście najpierw poczytam tych czynnościach aby się teoretycznie i mentalnie przygotować na wyzwanie :)
Przy założeniu że efekt malowania będzie OK: czym mogę zabezpieczyć fragment o którym pisałem? Rozumiem, że należy odtworzyć mylar, ale czy jest on dostępny na polskim rynku?

Diablo

Post autor: Diablo » 2019-06-04, 19:44

Wcale nie zaczynać, decha źle nie wyglada , zainstaluj ledy i nie bedzie widać ubytkow.
W tym miejscu nigdy nie było mylaru .
Im większą mądrość posiadasz, tym z większą ilością debili musisz się użerać..
http://www.pinballowners.com/dr.diablo

Awatar użytkownika
namore

Post autor: namore » 2019-06-05, 18:26

Diablo pisze:Wcale nie zaczynać, decha źle nie wyglada , zainstaluj ledy i nie bedzie widać ubytkow.
W ledy już zainwestowałem (pod insertami są w 100%), ale te ubytki grafiki nadal mnie denerwują :/
Chcę się za to zabrać, ale nie chcę zepsuć bardziej... Dlatego pytam, czytam i chcę się przygotować.

Awatar użytkownika
namore

Post autor: namore » 2019-06-05, 18:26

Diablo pisze:Wcale nie zaczynać, decha źle nie wyglada , zainstaluj ledy i nie bedzie widać ubytkow.
W ledy już zainwestowałem (pod insertami są w 100%), ale te ubytki grafiki nadal mnie denerwują :/
Chcę się za to zabrać, ale nie chcę zepsuć bardziej... Dlatego pytam, czytam i chcę się przygotować.

Awatar użytkownika
snowvictim

Post autor: snowvictim » 2019-06-11, 02:59

thomy pisze:Wątku o Elvirze mu nie polecaj, bo to się nadaje do prokuratora.
Jak już pośmieszkowaliście to powiem tylko tyle, że pobawiłem się na starym blacie ze swapa w Addamsie używając nieco innej metodyki oraz wspomagając się kolorymetrem i efekt nieporównywalny. Przede wszystkim trzeba odmalowywać całość bo koloru się nigdy nie zgra 100% (warstwowanie, brak gruntu, prześwit), nie używać tej maskownicy Createxu (przez nią były nierówne linie) tylko naklejać arkusze folii samoprzylepnej, przed robotą przelecieć PF parę razy papierem 2500, no i wyposażyć się w dobry pistolet modelarski do aerografu a nie badziewie z Allegro za 50zł.
Tales of the Arabian Nights, Twilight Zone, The Addams Family, Creature From The Black Lagoon

http://www.pinballowners.com/snowvictim

Diablo

Post autor: Diablo » 2019-06-26, 10:16

Nie od razu Lotnisko w Radomiu zbudowali , nie ma co się denerwować
Im większą mądrość posiadasz, tym z większą ilością debili musisz się użerać..
http://www.pinballowners.com/dr.diablo

ODPOWIEDZ

Wróć do „Awaria! - prośba o pomoc”