Forum Flipperowe flippery.org.pl Strona Główna
 Strona główna PSF   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
PinCab
Autor Wiadomość
Pinball Wizard 
NAPRAWIACZ

Wysłany: 2018-07-16, 11:52   

...kilka złotych...

Paskudny 

Wysłany: 2018-07-17, 18:28   

Dalsza walka z wiatrakami. ;) Moja płyta główna to p5kpl-am. Na zdjęciu lecąc od góry jest 3pin PWR_FAN, drugi to 3 pin CHA_FAN oraz ostatni na samym dole, do którego aktualnie podpięty jest wentylator procesora 4 pin CPU_FAN. Czy do podpięcia dwóch wentylatorów mogę skorzystać z tych złączy PWR_FAN i CHA_FAN? Wentylatory to będą prawdopodobnie 2 sztuki po 12 cm, jakieś propozycje jakich użyć, jakiś przydatny link z propozycją mile widziany.

NEX 
Administrator

Wysłany: 2018-07-17, 21:18   

Najważniejsze aby wiatrak procka podpiąć do 4 pin CPU_FAN.

CHA_FAN (czyli chassis fan) - tu podpina się wiatrak zainstalowany w obudowie kompa
PRW_FAN czyli (czyli power fan, miejsce teoretycznie dla wentylatora chłodzącego zasilacz) - tu zazwyczaj podpinało się (jeśli była taka potrzeba) na przykład wiatrak chłodzący chipset płyty głównej lub kolejny wiatrak w obudowie.

Pod podpięciu wentylatorów do tych wtyczek na płycie głównej możesz sterować nimi z poziomu BIOSu. Można tez dodatkowo podpiąć (być może były w komplecie z płytą główną) czujki temperatury.
Do obu tych wtyczek możesz podpiąć 3 pinowe wiatraki (12V) i wszystko będzie działać.

Wiatraki kosztują od kilku PLN do nawet kilkuset PLN. Im bardziej wydajne i cichsze tym oczywiście droższe. Sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej wydajności potrzebujesz i czy cisza jest dla ciebie jakoś szczególnie istotna ;)

Całkiem dobre i niedrogie są wiatraki SilentiumPC, na przykład taki:
https://allegro.pl/wentylator-silentiumpc-zephyr-120-120mm-13-6db-hit-i6667368533.html

Pinball Wizard 
NAPRAWIACZ

Wysłany: 2018-07-17, 22:41   

Sam jesteś wiatrak, drogi NEXie.

NEX 
Administrator

Wysłany: 2018-07-18, 00:27   

Wiem, wiem - prawidłowym słowem jest "wentylator" ale od kiedy sięgam pamięcią zawsze używało się potocznej nazwy "wiatraczek na procka" i do tej nazwy jest tak bardzo przyzwyczajony że zmienić tego przyzwyczajenia nie mam szans :mrgreen:

Odpowiedz do tematu