Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FLIPER STERN Z 82 PROŚBA O POMOC NAPRAWIACZY
#1
Witam kolegów forumowych.

Stałam się niedawno właścicielką fajnego fliperka z 82' marki stern. W stanie wizualnym-kolekcjonerskim.

Fliper ma jednak problem. Załącza się, ale świecą się tylko lampki playfildu oraz backboxa. Natomiast nie ma dzwięku, i na wyświetlaczach nic się nie pojawia.

Po załączeniu nie słychać też nic, oprócz charakterystycznego buczenia.

Przejrzałam z mężem wszystko pod playfildem, i tam nie widzę nic "grzebanego"

W back boxie płyty tez wyglądają na nigdy nie dotykane.

Co to może być? I gdzie szukać usterki? Mi się wydaje że program wcale nie startuje. czy to mogą być płyty PCB w back box?

Może jakieś wskazówki?

Jestem kobietą, ale przerabiałam sobie w latach 90 konsole do gier, i inne takie. Bo brat był elektronikiem, oraz ojciec również. Niestety już ich nie ma, i nie mam kogo zapytać. Bo mąż to raczej jest z tego noga:-)

Z góry wielkie dzięki jakby jakiś kolega mi podpowiedział co sprawdzić, i troszkę pomógł.

Jak się uda naprawić zrewanżuję się skrzynką dobrego trunku wysokiej jakości:-)

Karolina
Im człowiek ma mniej zasad,tym łatwiej je porzuca"(A.Majewski)

Jedni mają poglądy,inni interesy(K.Kampa)

"Kto hoduje kilka róż,kocha piękno;kto hoduje tysiące–kocha forsę"(W.Grzeszczyk)

----MAYBE YEARS: 85-95 WILL RETURN SOON,,,?!----
Odpowiedz
#2
Z góry dodam i objaśnię, jakby to kogoś z kolegów frapowało, że nie jestem żadnym "babochłopem" :oops: , ale lutownica z grotem potrafię się jakoś tam posługiwać. Lutować, odsysać, czyścić kalafonią. Bo patrzałam na to całe dzieciństwo. Wiem co to mikrometr, jednak odkąd nie mam już w rodzinie z tym styczności ,czy elektroników to dawno nie uaktualniałam wiedzy. A szczerze to nie dotykałam się tego z dobre 18lat. Bo uczyłam się gotować, ale z tego to raczej nic mi nie wyszło. Więc musiał by mnie ktoś naprowadzić i jeżeli będzie potrzeba coś konkretnie robić, troszkę wspomóc. Przypomnieć co do czego.

Napiszę szczerze.
Bardzo mi zależy na naprawie, bo muszę udowodnić sobie i mężowi że nie popełniłam błędu kupując tego flipera. Inaczej z zakupu kolejnego tytułu już będą raczej nici. I ze zgody na cokolwiek dalszego również. ( już mąż mi ostatnio wytknął moja pasję, i że niby rozumie... iż spędzałam przy tym młodość, ale że to niby nie jest dla kobiet. I muszę wybronić moją pozycję za wszelką cenę :mrgreen: )
Im człowiek ma mniej zasad,tym łatwiej je porzuca"(A.Majewski)

Jedni mają poglądy,inni interesy(K.Kampa)

"Kto hoduje kilka róż,kocha piękno;kto hoduje tysiące–kocha forsę"(W.Grzeszczyk)

----MAYBE YEARS: 85-95 WILL RETURN SOON,,,?!----
Odpowiedz
#3
Mam dwie prośby. Podaj tytuł pinballa i powiedz, czy masz multimetr i umiesz się nim posługiwać.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#4
tytuł to I.M. Multimetr posiadam po ojcu. Starawy, ale już elektroniczny. Nawet wieku temu pamiętam że sobie coś tam wraz z nim sprawdzałam. Ale jak byś mnie nakierował jakie znamionowe na nim ustawić i co mierzyć. To obiecuje że się dostosuje i że szybko pojmę :-D
Im człowiek ma mniej zasad,tym łatwiej je porzuca"(A.Majewski)

Jedni mają poglądy,inni interesy(K.Kampa)

"Kto hoduje kilka róż,kocha piękno;kto hoduje tysiące–kocha forsę"(W.Grzeszczyk)

----MAYBE YEARS: 85-95 WILL RETURN SOON,,,?!----
Odpowiedz
#5
Zacznij od sprawdzenia napięć zasilających. Na schemacie podano punkty pomiarowe TP1 itd. Nie znam w ogóle tej maszyny i nie wiem, gdzie szukać zasilacza, ale ze zdjęć na IPDB wnioskuję, że raczej pod playfieldem. Zachowaj ostrożność! Napięcia są dość wysokie!
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#6
Tego Sterna akurat nie naprawiałem ale z tego co pamiętam to konstrukcyjnie Sterny z tych lat były bliźniacze z Bally. Zasilacz jest po prawej u góry. Transformator i płytka z mostkami prostowniczymi i bezpiecznikami przykręcona jest na spodzie skrzyni pod playfieldem. Sprawdzić bezpieczniki oraz czy nie są wypalone złącza wpięte w płytę prostowników. Na płycie CPU (bodajże górna płyta po lewej stronie) jest dioda diagnostyczna. Proszę sprawdzić ile razy mrugnie po załączeniu.
Odpowiedz
#7
Pinball Wizard napisał(a):Zacznij od sprawdzenia napięć zasilających. Na schemacie podano punkty pomiarowe TP1 itd. Nie znam w ogóle tej maszyny i nie wiem, gdzie szukać zasilacza, ale ze zdjęć na IPDB wnioskuję, że raczej pod playfieldem. Zachowaj ostrożność! Napięcia są dość wysokie!


Zasilacz główny tzw trafo, jest pod playfield po prawej stronie. Jutro zrobię zdjęcie, bo nie wiem co to jest, ale jest jakiś drugi zasilacz, pod koniec cabinetu po lewej stronie.
Całość wygląda na zachowane w oryginale, ale ostatnie serwisy były karteczki że były robione, oj.. wieki temu :lol:

Podpowiedz mi tylko proszę jak sprawdzic te punkty pomiarowe, bardziej jak dla laika :-o Tzn. co ustawić na mikrometrze, i gdzie dotykać :evil:
Im człowiek ma mniej zasad,tym łatwiej je porzuca"(A.Majewski)

Jedni mają poglądy,inni interesy(K.Kampa)

"Kto hoduje kilka róż,kocha piękno;kto hoduje tysiące–kocha forsę"(W.Grzeszczyk)

----MAYBE YEARS: 85-95 WILL RETURN SOON,,,?!----
Odpowiedz
#8
kris52 napisał(a):Tego Sterna akurat nie naprawiałem ale z tego co pamiętam to konstrukcyjnie Sterny z tych lat były bliźniacze z Bally. Zasilacz jest po prawej u góry. Transformator i płytka z mostkami prostowniczymi i bezpiecznikami przykręcona jest na spodzie skrzyni pod playfieldem. Sprawdzić bezpieczniki oraz czy nie są wypalone złącza wpięte w płytę prostowników. Na płycie CPU (bodajże górna płyta po lewej stronie) jest dioda diagnostyczna. Proszę sprawdzić ile razy mrugnie po załączeniu.



Tak pod playfieldem po prawej ,ale raczej wycentrowany. Płytę już sprawdzałam organoleptycznie, i bezpieczniki również. Na oko wygląda wszystko dziewiczo ,a bezpieczniki mają topiki. Na złącza psikałam też takim sprayem co mąż sobie w samochodzie psika na styki różnych czujników :mrgreen:

diodę zaraz będę wyczajać. Rozumiem że cpu to będzie w backboxie?
Im człowiek ma mniej zasad,tym łatwiej je porzuca"(A.Majewski)

Jedni mają poglądy,inni interesy(K.Kampa)

"Kto hoduje kilka róż,kocha piękno;kto hoduje tysiące–kocha forsę"(W.Grzeszczyk)

----MAYBE YEARS: 85-95 WILL RETURN SOON,,,?!----
Odpowiedz
#9
Nigdy, pod żadnym pozorem nie sprawdzaj bezpieczników "na oko". Wyjmij je z oprawek i badaj multimetrem na zakresie "z brzęczykiem". Na płytce z bezpiecznikami powinny być punkty pomiarowe. Są opisane tak, jak wyżej pisałem. Ustaw miernik na pomiar napięcia 100 czy 200 V (zależy od miernika) i badaj napięcia każdego z tych punktów względem "masy" (opisana czasem jako GND).
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#10
Tak tylko zapytam czy wszystkie kule są w magazynku bo Centaur tez po włączeniu udaje nieżywego jak ma pusty magazynek.
Odpowiedz
#11
Tak, sprawdziłam kulę. Ruszyłam pod playfildem wybijaczem obok cewki, i pierwsza mi wyleciała. Pozostałe dwie są widoczne jako załadowane i siedzą w otworach po środku playfildu.


Zaraz będę sprawdzać wszystkie pomocne wytyczne wizarda ,oraz innych kolegów, i robic pomiary. Napisze po wszystkim, wraz z dodatkowymi zdjęciami.

Bardzo dziękuję wszystkim kolegom za dotychczasowe zainteresowanie.

Jak uda mi się rozwiązać problem, zapraszam wszystkich kolegów którzy niosą pomoc, do pogrania sobie u mnie na tej maszynie. Plus oczywiście dotrzymam słowa z "bonusem"
Im człowiek ma mniej zasad,tym łatwiej je porzuca"(A.Majewski)

Jedni mają poglądy,inni interesy(K.Kampa)

"Kto hoduje kilka róż,kocha piękno;kto hoduje tysiące–kocha forsę"(W.Grzeszczyk)

----MAYBE YEARS: 85-95 WILL RETURN SOON,,,?!----
Odpowiedz
#12
Karolina napisał(a):Jak uda mi się rozwiązać problem, zapraszam wszystkich kolegów którzy niosą pomoc, do pogrania sobie u mnie na tej maszynie. Plus oczywiście dotrzymam słowa z "bonusem"

Ciekawe co mąż na to.... :lol:
A gdyby geje opanowały nasze dzieje, to skąd na świecie brały by się geje ???



http://www.pinballowners.com/jarnie
Odpowiedz
#13
Nie wiem jak jest w starszych sternach, ale w bally w Mystick-u w którym to flipper miał sprawne wszystkie bezpieczniki itp. a nie startował problemem okazał się włącznik SAFETY SWITCH który jest przy drzwiczkach, sprawdź czy takowy jest i czy działa, aby cokolwiek działało musiał być wciśnięty po otwarciu drzwiczek flipper zachowywał się jak trup.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#14
Jestem w trakcie sprawdzania jak powyżej koledzy radzili. Ale robie sobie to na spokojnie, po wszystkim poodpisuje.


Ale to nie przycisk safety. Bo pisałam że fliper się załącza, lampki cabinet-backbox świecą. Ale wyświetlacze już nie. Muzyki brak. Za to słychać charakterystyczne głośne "buczenie".


Co do powyższego zaproszenia, to aby nie zabrzmiało dwuznacznie, miałam na myśli pogranie w obecności mojej i męża. A bonusem jest skrzynka dobrego trunku. Jak pisałam na wstępie postu.
Im człowiek ma mniej zasad,tym łatwiej je porzuca"(A.Majewski)

Jedni mają poglądy,inni interesy(K.Kampa)

"Kto hoduje kilka róż,kocha piękno;kto hoduje tysiące–kocha forsę"(W.Grzeszczyk)

----MAYBE YEARS: 85-95 WILL RETURN SOON,,,?!----
Odpowiedz
#15
Drzwiczki jak otwieram i zamykam, to fliper przechodzi normalnie w uśpienie, jak otworzę. A jak domknę znów świeci.
Im człowiek ma mniej zasad,tym łatwiej je porzuca"(A.Majewski)

Jedni mają poglądy,inni interesy(K.Kampa)

"Kto hoduje kilka róż,kocha piękno;kto hoduje tysiące–kocha forsę"(W.Grzeszczyk)

----MAYBE YEARS: 85-95 WILL RETURN SOON,,,?!----
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości