Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
czy EOS jest potrzebny?
#16
theadam napisał(a):A z ciekawości - jak są podniesione łapki, to flipper nie odpala poszukiwania bili. Info o podniesieniu lapek jest z EOSa czy z przyciskow? Smile
Możesz to sprawdzić w prosty sposób przy zdjętej szybie. Zamiast trzymać fliper za pomocą przycisku trzymaj go ręką. Zobaczysz, czy pinball odpali szukanie.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#17
mizet102 napisał(a):hmmmm. Niech tak pozostanie.
Widzę, że masz inną wiedzę o EOS'ach przy fliptronic, szkoda tylko, że się nią nie podzieliłeś, może byśmy doszli do jakichś konstruktywnych wniosków. Ale OK, spróbuję sam coś "naskrobać", może to rozwieje wątpliwości nie tylko Twoje.

Analiza schematu wykazuje, że wszystkie switch'e podłączone do Fliptronic Board są czytane za pomocą komparatorów LM339, których wyjścia są połączone z buforem szyny danych i z żadnym innym fragmentem układu Fliptronic. Z powyższego wynika, że żaden switch (ani EOS, ani przyciski po bokach) nie mają fizycznej możliwości załączenia napięcia na cewkę. Zgoda, z tej samej szyny danych brane są sygnały otwierające tranzystory sterujące cewką, ale dzięki sygnałowi EN (enable) CPU może czytać stan switch'ów "disablując" bufor szyny danych sterujący tranzystorami. Ten bufor tworzą przerzutniki typu D z wyjściami trójstanowymi, czyli wysoki (+5 V) niski (0 V) i stan wysokiej impedancji (co można obrazowo wytłumaczyć jak stan odłączenia). Sygnał EN w stanie wysokim wprowadza wyjścia bufora w stan wysokiej impedancji i wówczas szyna danych jest "odłączona" od tranzystorów. Wtedy CPU czyta stan switch'ów. Ta czynność powtarzana jest conajmniej klika tysięcy razy na sekundę, co daje wrażenie ciągłości działania przycisków i cewek. Załączanie uzwojeń cewki leży wyłącznie w gestii oprogramowania CPU i zależnie od modelu, wersji itp. EOS może mieć większe znaczenie w działaniu fliperów (przypadek opisany przez dyleck'a) lub nie, ale moim zdaniem jest to wada oprogramowania. W większości przypadków jest tak, że długość impulsu "high power" nie ma związku z funkcjonowaniem EOS'a ponieważ jest ustawiona programowo. Może być skrócona np. przez bardzo szybkie puszczenie przycisku (takie klepnięcie w przycisk) ale w żadnym wypadku nie może być wydłużona. Natomiast z pewnością informacja o stanie EOS'a może być użyteczna przy powstrzymaniu maszyny przed szukaniem kuli, gdy dłużej trzymamy ją na fliperze. W późniejszych rozwiązaniach (WPC95 i Pinball2000) zrezygnowano w ogóle z Fliptronic Board a switch'e (i EOS'y i przyciski) włączono w Switch Matrix. Podobnie sterowanie cewek fliperów przekazano Power Driver Board.
Potwierdzeniem tego, co piszę może być następujący test:
zdejmujemy szybę, ręką mocno trzymamy fliper tak, aby po załączeniu nie poszedł w górę poczym drugą ręką naciskamy i trzymamy przycisk. Ręką trzymającą fliper wyczujemy wyraźnie, że przez moment "pcha" się on mocno do góry, poczym odpuszcza. Nie pozwoliliśmy zadziałać EOS'owi, a CPU i tak przełączyło się na "holding power". Sprawdzałem osobiście.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#18
Pinball Wizard napisał(a):"disablując"

Mój ulubiony frazeologizm. Wink
Odpowiedz
#19
Czasami pozwalam sobie na odrobinę żargonu, ale zawsze staram się to jakoś zaznaczyć. :roll:
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości