Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
moc cewek
#1
Czy moglby ktos zorientowany w temacie wypisac cewki (najlepiej w kolejnosci), wystarczy najbardziej popularne, od najslabszych do najmocniejszych?
fajnie by bylo jak by pojawily sie cewki od lapek jak i tez pozostale.
jesli to co napisalem jest prawda potwierdzcie.

FL11753 "słaba" - power 9.8 ohms; hold 165 ohms
FL11722 "słaba" power 6.2 ohms; hold 160 ohms
FL11630 "standard" - power 4.7 ohms; hold 160 ohms
FL15411 "mocna" - power 4.2 ohms; hold 145 ohms
FL11629 "najmocniejsza" - power 4 ohms; hold 132 ohms

przydala by sie jeszcze moc cewek od bumperow knockera itd...
Mezik
Odpowiedz
#2
To, co napisałeś (wkleiłeś) to prawda. Pomiar rezystancji jest bezużyteczny, ponieważ błąd popularnych multimetrów przy pomiarze kilku omów jest rzędu 50% - 80%. Należy go traktować jedynie orientacyjnie. Co do pozostałych cewek - nie da się ich uszeregować w taki sposób ze względu na ich mnogość. Wiele można wywnioskować z symbolu, na który oprócz liter składają się dwie liczby np 23-800. Pierwsza liczba oznacza średnicę drutu wg amerykańskiej miary AWG (przeliczniki są dostępne w necie - google) a druga ilość zwojów. W uproszczeniu im większa średnica drutu i im większa ilość zwojów tym mocniejsza cewka.
Aby być precyzyjnym muszę opisać to w sposób być może dla kogoś zagmatwany. Natężenie pola magnetycznego cewki (jego "siła") zależy wprost proporcjonalnie od natężenia prądu w cewce (w amperach) i gęstości zwojów (ilości zwojów w stosunku do długości cewki). Natężenie prądu zależy zaś od rezystancji cewki. I tu się sprawa nieco komplikuje, ponieważ rezystacja właściwa (opór jednego metra) przewodnika zależy od jego średnicy i materiału (materiał sobie darujemy, bo idzie zawsze o miedź) - im większa średnica tym mniejszy opór czyli większe natężenie prądu czyli mocniejsza cewka. Ale rezystancja cewki zależy również od długości przewodnika (rezystancja właściwa razy ilość metrów) czyli od ilości zwojów - im więcej zwojów tym większa rezystancja czyli mniejsze natężenie prądu czyli słabsza cewka. Wniosek: zwiększanie ilości zwojów z jednej strony zwiększa siłę cewki z drugiej strony zmniejsza ją z powodu zwiększenia rezystancji czyli zmniejszenia natężenia prądu.
Jak widzicie, nie jest łatwe porównanie mocy cewek na podstawie ich konstrukcji. Można by się pokusić o wykonanie pomiarów siły "ciągu" rdzenia za pomocą np wagi sprężynowej dla różnych cewek przy zachowaniu jednakowego napięcia (tak, tak, prawo Ohma obowiązuje również cewki) tylko po co?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości