Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak sprawdzic czy ktos "podkrecal" wyswietlacze
#1
Jak sprawdzic czy ktos nie podciagnal napiecia na wyswietlaczach? Ktory element sie wymienia w sys 11 i wpc? Mysle ze to wazny element na ktory trzeba zwrocic uwage kupuja flippera.
Mezik
Odpowiedz
#2
dokładnie ;-)
Odpowiedz
#3
mezik napisał(a):Jak sprawdzic czy ktos nie podciagnal napiecia na wyswietlaczach? Ktory element sie wymienia w sys 11 i wpc? Mysle ze to wazny element na ktory trzeba zwrocic uwage kupuja flippera.
Ja raz czy dwa spotkałem się z doklejanymi diodami Zenera w zasilaczu 115 V. Owszem można w ten sposób podciągnąć napięcie ale jest to gwałcenie elektroniki. Wyższe napięcie nawet przy tym samym poborze prądu oznacza wyższą moc a zatem większe grzanie tranzystorów i rezystorów mocy, co pociąga za sobą degradację materiału płyty a czasami wręcz jej zwęglenie. Psujący się wyświetlacz nawet bez podbijania napięcia powoduje sczernienie płytki ponieważ stabilizator próbuje skompensować siadanie napięcia w zakresie, na jaki go zaprojektowano co, tak jak wyżej, powoduje wydzielanie się większej ilości ciepła. Jeśli kupujecie maszynę a zasilacz wyświetlacza wygląda na przegrzany, to możecie być pewni, że wyświetlacz dogorywa.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#4
a jakies zdjecie ktory element ludzie wymieniaja? albo ktory element na schemacie? jest szansa? bo dalej nie wiem gdzie szukac.
tutaj cos kombinowane jest.
czy w ogole to gdzies w tej okolicy to napiecie sie "robi"?
[Obrazek: 11101772_10153191017059824_1945229533_n....59b7dadb61]
Mezik
Odpowiedz
#5
mezik napisał(a):a jakies zdjecie ktory element ludzie wymieniaja? albo ktory element na schemacie? jest szansa? bo dalej nie wiem gdzie szukac.
tutaj cos kombinowane jest.
No, właśnie w tej spalonej (zwęglonej) sekcji - ona daje -125 V. Widać tam diody Zenera na "pająku" obok rezystorów. Na schemacie mają oznaczenie D4 i D5. Ich napięcie Zenera musi wynosić 56 V każda - razem 112 V. W innym temacie opisywałem uszkodzenia tego zasilacza http://forum.flippery.org.pl/viewtopic.p...ght=#13081
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości