Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Centaur II
#16
Chyba czasem dostępu (prędkością) co chyba w Twoim przypadku może być mało istotne
mizet102
Odpowiedz
#17
A więc po wymienianie w/w elementów oraz zakupie brakującej płyty głównej Centaur ożył gra i gada z tymże bez echa ale o tym później.To tak w skrócie bo kosztowało mnie to kupę godzin pracy czytania móżdżenia i poszukiwania zamienników niedostępnych już części Smile. Przy okazji zrobiłem sobie narzędzie do testowania płyty na biurku. Proste na maksa. Stary zasilacz komputerowy który dostarcza napięcie 12v 5v. Wpinamy to w odpowiednie punkty na płycie i uruchamia się procedura testowa z udziałem diody LED.
Bardzo wygodna sprawa żeby nie biegać do maszyny po każdej modyfikacji na płycie.
Przy okazji naprawy nauczyłem się że maszyny z początku lat 80 wymagają przelutowania wszystkich pinów na płytach oraz wymiany kondensatorów elektrolitycznych.

W Centaurze muszę jeszcze naprawić bądź kupić płytkę odpowiadającą za echo (zamiennik).
Z naprawą jest problem ponieważ chip będący sercem płyty (SAD4096 Reticon) jest już niedostępny.

Takie tam moje chaotyczne przemyślenia Smile zawsze warto rzucić temat może ktoś coś podpowie Smile

EDYTA: Wyczytałem,że ten chip siedzi w tym sprzęcie ale trochę drogawo Smile
http://allegro.pl/monarch-eem-2000-vinta...85396.html

EDYTA2: Jeden z kondensatorów na płytce od echa jest spuchnięty więc najpierw na jego wymianie się skupię. Czego potrzebuję aby sprawdzić czy sam chip jest sprawny?
Odpowiedz
#18
Tak wygląda ta płytka. Podejrzewam niebieski kondensator.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#19
A sprawdź może w tym temacie:

http://www.e-repair.org/restoration3.htm

Klient ma tam problem z tym scalakiem SAD i stworzył jakiś układ zastępczy na płytce uniwersalnej z dostępnym układem scalonym którą połączył z płytką od maszyny.
Odpowiedz
#20
Dzięki też to wygrzebałem. To w zasadzie tak jakby podstawka pod ten nowy chip.
Tylko znowu on używa MN3025 i tego nie widzę w PL do kupienia (na ebay można z GB zamówić za 100zł) ale można też użyć MN3005 on pracuje na trochę innym napięciu.
Jest też opcja budowy całej nowej płytki .http://www.bigclive.com/centaur.htm
Ehhh kombinacje zobaczymy na razie upewnię się że to wina tego chipu a nie czegoś po drodze chociaż słabo to widzę bo znalazłem wątek gdzie gość opisywał, że kupił 1000szt tych oryginalnych chipów i cieszył się że zrobi mega interes a po sprawdzeniu okazało się że z tego 1000 tylko 65 sztuk było sprawnych.
Odpowiedz
#21
No to kiszka!!! z tego wynika że ten scalaczek należy raczej do awaryjnych ale nie powinno być większego problemu z ogarnięciem tematu.Trzeba by sprawdzić na schemacie gdzie jest podane zasilane do płyty i jakie napięcia (bo na pewno są co najmniej dwa i jedno może być ujemne) oraz gdzie jest wejście i wyjście sygnału audio i co uruchamia (jaki sygnał,napięcie?) DELAY a następnie spróbować wymusić jego działanie.
W sumie to roboty na jakieś pół dnia ale chyba lepsze to niż czyszczenie i malowanie playfielduSmile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości