Forum Flipperowe
moc cewek - Wersja do druku

+- Forum Flipperowe (https://forum.flippery.org.pl)
+-- Dział: Warsztat (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=107)
+--- Dział: Poradniki, pomysły, ciekawostki, renowacje stołów, mody (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=39)
+--- Wątek: moc cewek (/showthread.php?tid=1376)



moc cewek - mezik - 09/07/2015

Czy moglby ktos zorientowany w temacie wypisac cewki (najlepiej w kolejnosci), wystarczy najbardziej popularne, od najslabszych do najmocniejszych?
fajnie by bylo jak by pojawily sie cewki od lapek jak i tez pozostale.
jesli to co napisalem jest prawda potwierdzcie.

FL11753 "słaba" - power 9.8 ohms; hold 165 ohms
FL11722 "słaba" power 6.2 ohms; hold 160 ohms
FL11630 "standard" - power 4.7 ohms; hold 160 ohms
FL15411 "mocna" - power 4.2 ohms; hold 145 ohms
FL11629 "najmocniejsza" - power 4 ohms; hold 132 ohms

przydala by sie jeszcze moc cewek od bumperow knockera itd...


- Pinball Wizard - 10/07/2015

To, co napisałeś (wkleiłeś) to prawda. Pomiar rezystancji jest bezużyteczny, ponieważ błąd popularnych multimetrów przy pomiarze kilku omów jest rzędu 50% - 80%. Należy go traktować jedynie orientacyjnie. Co do pozostałych cewek - nie da się ich uszeregować w taki sposób ze względu na ich mnogość. Wiele można wywnioskować z symbolu, na który oprócz liter składają się dwie liczby np 23-800. Pierwsza liczba oznacza średnicę drutu wg amerykańskiej miary AWG (przeliczniki są dostępne w necie - google) a druga ilość zwojów. W uproszczeniu im większa średnica drutu i im większa ilość zwojów tym mocniejsza cewka.
Aby być precyzyjnym muszę opisać to w sposób być może dla kogoś zagmatwany. Natężenie pola magnetycznego cewki (jego "siła") zależy wprost proporcjonalnie od natężenia prądu w cewce (w amperach) i gęstości zwojów (ilości zwojów w stosunku do długości cewki). Natężenie prądu zależy zaś od rezystancji cewki. I tu się sprawa nieco komplikuje, ponieważ rezystacja właściwa (opór jednego metra) przewodnika zależy od jego średnicy i materiału (materiał sobie darujemy, bo idzie zawsze o miedź) - im większa średnica tym mniejszy opór czyli większe natężenie prądu czyli mocniejsza cewka. Ale rezystancja cewki zależy również od długości przewodnika (rezystancja właściwa razy ilość metrów) czyli od ilości zwojów - im więcej zwojów tym większa rezystancja czyli mniejsze natężenie prądu czyli słabsza cewka. Wniosek: zwiększanie ilości zwojów z jednej strony zwiększa siłę cewki z drugiej strony zmniejsza ją z powodu zwiększenia rezystancji czyli zmniejszenia natężenia prądu.
Jak widzicie, nie jest łatwe porównanie mocy cewek na podstawie ich konstrukcji. Można by się pokusić o wykonanie pomiarów siły "ciągu" rdzenia za pomocą np wagi sprężynowej dla różnych cewek przy zachowaniu jednakowego napięcia (tak, tak, prawo Ohma obowiązuje również cewki) tylko po co?