Forum Flipperowe

Pełna wersja: WPC89 - moduł baterii
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Zgodnie z obietnicą przedstawiam mini projekt który powstał przy okazji projektowania płyty WPC89-CPU.
Myślę że większość użytkowników flipperów wie jakich zniszczeń mogą dokonać wylane baterie na płycie głównej.
Korozja po wylaniu baterii często tak uszkadza płytę że nie opłaca się jej naprawiać.

Jednym z rozwiązań jest wymiana na litowe baterie pastylkowe CR2032 dla których niebezpieczeństwo wylania jest praktycznie zerowe.

Aby ułatwić taką wymianę zaprojektowałem płytkę z podstawkami po "pastylki" pasującą do otworów po pojemniku na baterie .

Możliwe są dwie opcje montażu:
1. z pojedynczą baterią CR2032, w takim przypadku na płytce montujemy tylko podstawkę pod baterię i zworkę, na płycie głównej
nie są potrzebne żadne zmiany
2. z dwoma bateriami CR2032 (dla wydłużenia czasu pomiędzy wymiana baterii), w takim przypadku montujemy dwie podstawki
pod baterie, dwie diody 1N4148. Na płycie głównej WPC89 musimy zastąpić diodę D2 zworką. Można wylutować diodę i wlutować zworkę
lub zbocznikować diodę zworką bez wylutowywania.

Obydwie metody przedstawione na zdjęciach.

Pomyślałem też że można by zmodyfikować to rozwiązanie poprzez zastąpienie baterii CR2032 akumulatorkiem litowo-jonowym LIR3032 (taka sama pastylka)
i dołożyć na płytce ładowarkę. W takim przypadku w ogóle nie trzeba by pamiętać o wymianie baterii/akumulatorka.
Pewnie taki projekt powstanie niedługo. Elementy do prototypu już mam.

Pozdrawiam
JarekC